Klasa z poszerzoną ofertą zajęć pozalekcyjnych - artystycznych

 

 

Rok szkolny 2015/2016

 

KLASA 2 A - KALENDARIUM

 

Rok szkolny 2014/2015

W dniach 15-19 września 2014odbył sięII PLENER ARTYSTYCZNY w malowniczej miejscowości Brenna. W 5-dniowym plenerze uczestniczyli tradycyjne uczniowie klas artystycznych: kl.1a, 2a oraz 3a pod opieką i czujnym okiem: p. Ani Słoki –Sroczyńskiej,  p. Joasi Kwiecińskiej, p. Reni Mazur oraz p. Małgosi Stodulskiej. Celem pleneru było rozwijanie aktywności twórczej uczniów, ich talentów  i oczywiście dobra zabawa oraz nauka .

 Myślą przewodnią tegorocznego pleneru była znana sztuka W. Shakespeare’ a :„Romeo i Julia” do której uczniowie przygotowali projekty strojów, ilustracje oraz projekty do linorytu a potem zgłębiali tajniki sztuki aktorskiej i odgrywali w języku angielskim role głównych bohaterów książki. Oczywiście obejrzeli oryginalną adaptację sztuki nagraną przez BBC oraz fragmenty wersji  filmu z 1996 r. w reżyserii Baza Luhrmanna  z  Leonardo DiCaprio oraz Clarie Danes w rolach głównych , zrealizowanego w oparciu o oryginalny tekst ale  w  bardzo niekonwencjonalnej i  nawiązującej raczej do kina akcji konwencji , która z pewnością przypadła do gustu młodzieży.

W kolejnych dniach uczniowie wykonywali dekoracje kultowego  „Garbusa”, portret królowej angielskiej i mieszkańca  Alp niemieckich na Dzień Językowy ,który miał miejsce w naszej szkole.

Nasi artyści przygotowywali też teksty i własne aranżacje  romantycznych serenad oraz uczyli się  różnorodnych tańców zaczynając od tańców dawnych  poprzez skoczne polki a kończąc na stylu breakdance i poppingu  brawurowo wykonanym przez Mikołaja Stasiaka z kl.1a  podczas naszej  bitwy tanecznej na dyskotece.

Nie zapomnieliśmy też o pięknych widokach, przyrodzie czy tradycjach ludowych  tego regionu. W kolejnym dniu odbyła się sesja fotograficzna malowniczej przyrody  w trakcie spaceru  po okolicy, a najlepsze prace tradycyjnie zostaną  nagrodzone  i wystawione na wystawie poplenerowej.

W środę wieczorem mieliśmy ognisko z kiełbaskami . Śpiewaliśmy do nocy……a potem grzecznie spaliśmy aż do rana……(przynajmniej Panie mają taką nadzieję).

W czwartek wybraliśmy się  pieszo do Chlebowej Chaty w pobliskiej miejscowości Górki Małe. W adaptowanej starej chałupie, Państwo Marian i Jadwiga Dudysowie pokazują, jak piecze się prawdziwy chleb na zakwasie czy podpłomyki , jak robi się (a właściwie jak robiło się) masło, czy twaróg. Mmmmmm…..było pysznie !!!

Jak cała Polska w tym czasie, przepełnieni duchem bojowym, odpowiednio przygotowani   i ubrani w „barwy wojenne” mocno kibicowaliśmy naszej drużynie siatkarskiej w meczach   z Brazylią i Rosją  i oczywiście nasi wygrali !

Na zakończenie pleneru w amfiteatrze w  Brennej  odbył się pokaz umiejętności tanecznych   i wokalnych. Podsumowaliśmy całe warsztaty w różnych kategoriach (przyznawane były indywidualne punkty).Wszyscy uczestnicy dostali słodki upominek .za wysiłek i pracę na plenerze. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbędzie się w szkole w I połowie października.

Może w przyszłym roku będziemy uczyć się walca wiedeńskiego i spróbujemy zdobyć Wiedeń ......taki pomysł się nam  urodził. Kto wie co się wydarzy za rok….?

autor: M. Stodulska

   

Rok szkolny 2013/2014

W dniach  16 -20 września  2013 roku w naszym gimnazjum odbył się historyczny I PLENER ARTYSTYCZNY .
Uczniowie klas  2a i 1a pojechali wraz z p.Aurelią Dąbrowską, p.Joanną Kwiecieńską i  p.Małgorzatą Stodulską do uroczej górskiej miejscowości Brenna . Przez 5 dni pracowali  nad swoimi talentami ,rysowali, malowali, fotografowali, tańczyli zumbę, śpiewali po polsku i po angielsku, szydełkowali ,poznając przy okazji piękną okolicę i wdychając świeże górskie powietrze. Nasi artyści nie zapominali również o nauce: zgłębiali tajniki matematyki, j. polskiego i wkuwali słówka z  j. angielskiego. Choć pogoda nie dopisała , pracy mieliśmy dużo, bawiliśmy się wspaniale na basenie, ognisku z kiełbaskami  i na Nocy Filmowej. W  dniu powrotu odbył się plenerowy Mam Talent, na którym zaprezentowaliśmy nasze talenty muzyczne, recytatorskie i aktorskie. Na koniec w nagrodę wszyscy dostali pachnące przepyszne góralskie  drożdżówki i innesłodkie nagrody. Do Sośnicy wróciliśmy w piątek i bardzo żałowaliśmy, że czas tak szybko płynie…..

 

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA PRAC MAGDY PIECH Z KLASY IIA,  NAPRAWDĘ PRAWDZIWY TALENT !


                                                                MIŁEGO OGLĄDANIA :)


                                                                        ALBUM 1

                                                                        ALBUM 2

                                                                        ALBUM 3


 

 

 

Rok szkolny 2012/2013

         W tym roku po raz pierwszy absolwenci szkoły podstawowejrozpoczęli  naukę w naszym gimnazjum w klasie , w której mogli rozwijać swoje zdolności plastyczne lub muzyczne.

          3 października  uczniowie klasyj I a  pod opieką p. mgr Małgorzaty Stodulskiej i p. mgr Renaty Mazur uczestniczyli w 3-godzinnych warsztatach fotograficznych w zaaranżowanym Atelier Blandowskiego zorganizowanych w Centrum Handlowym FORUM  w Gliwicach.  Patronat honorowy nad cyklem zajęć objął Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
         Warsztaty, w których uczestniczyliśmy  prowadzone były przez p. Sebastiana Michałuszka, prowadzącego zajęcia  w gliwickim MDK-u  oraz jego uroczą asystentkę Małgosię. Zaaranżowane atelier, gdzie zajęcia odbywały się, to kreatywna forma uznania dla twórczości fotografa Wilhelma von Blandowskiego, działającego  w Gliwicach w XIX wieku. Pierwsza część zajęć to interesujący wykład połączony z pokazem audiowizualnym  najstarszych i najciekawszych fotografii , wydarzeń z historii  Gliwic oraz przybliżeniem uczniom mało znanej i zapomnianej już  w dobie cyfryzacji techniki fotografii otworkowej. Po części  teoretycznej uczniowie mogli samodzielnie wykonać zdjęcia tradycyjną metodą otworkową. Wykazali  się dużą cierpliwością - nasi modele musieli pozować do swoich  fotografii aż 3 minuty-  co było dla nich nie lada wyzwaniem !!! Do końca nie wszyscy z uczniów wierzyli, że  zwykła  puszka od farby z wywierconym  w niej małym otworkiem może stać się aparatem fotograficznym i wykonać nią  można prawdziwe zdjęcie….a jednak  udało się. Po wizycie w ciemni, okazało się, że  to jednak prawda  i faktycznie magia działa -  jest prawdziwe zdjęcie!!!!!
         Nasi artyści nie omieszkali skorzystać także z okazji i zrobić sobie zdjęć w starym stylu w ślicznym czepeczku na głowie ,długiej sukni z gorsetem czy stroju kominiarza….wszyscy  prezentowali się wybornie….a afekty można zobaczyć na zamieszczonych zdjęciach  w naszym mini fotoreportażu.
         I jeszcze niespodzianka-wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali materiały reklamowe organizatora, a ci którzy wysłuchali wykładu bardzo dokładnie mają szansę  wygrać firmową koszulkę z wizerunkiem Nowego Yorku w zorganizowana przez p. Stodulską  mini- quizie…..

          12 grudnia  1a oraz klasy  Ib gimnazjum  wybrali się  w godzinach popołudniowych wraz z p. Małgorzatą  Stodulską  na warsztaty florystyczne do  Zespołu  Szkół Ceramiczno-Budowlanych w Gliwicach, gdzie pod okiem swoich starszych koleżanek z klasy o profilu : architektura krajobrazu uczyły się jak wykonać  piękną kompozycję z roślin i kwiatów czy stroik świąteczny. Efekty ich pracy można zobaczyć na znajdujących się w zakładce Galeria zdjęciach. Prace, stroiki, kartki  i ozdoby świąteczne  wykonane między innymi przez naszych uczniów będzie można  również obejrzeć i zakupić na Świątecznym Kiermaszu, który odbędzie się w dniu 20 grudnia w trakcie trwania  zebrań rodziców.

         W maju uczniowie uczestniczyli w Festiwalu Rysowania.

                       

          

 

  

 

 


Wykaz podręczników
Z ŻYCIA SZKOŁY
Przedmiotowy System Oceniania
Wykaz podręczników szkolnych
Rada Młodzieży
Szkolny Klub Wolontariatu
Koło rowerowe SKKT
Biblioteka Szkolna
Stołówka szkolna
Klasa z poszerzoną ofertą zajęć pozalekcyjnych - artystycznych
Innowacje pedagogiczne
Z ŻYCIA SZKOŁY
Przedmiotowy System Oceniania
POZYTYWNI.GLIWICE.PL
CYBERPRZEMOC
PROJEKT WolontaROOWERiusz
Nasza szkoła na Facebooku
IV godzina WF
Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice
Piłka ręczna dziewcząt
Testy sprawnościowe
Rozgrywki o Puchar Dyrektora Szkoły
2009/2010
2010/2011
2011/2012
2012/2013
2013/2014
2014/2015
2015/2016
Gazetka z Charakterem