Rok szkolny 2019-2018
Rok szkolny 2018-2017
Rok szkolny 2017-2016
Rok szkolny 2016-2015
Rok szkolny 2015-2014
Rok szkolny 2014-2013
Rok szkolny 2013-2012
Rok szkolny 2012-2011
Rok szkolny 2011-2010

Szkolny Klub Wolontariatu

"Wolontariat to świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie".

         Wolontariuszem może być każdy uzceń, którego zachowanie na terenie szkoły i poza nią nie budzi żadnych zastrzeżeń, a w semestrze poprzedzającym pracę wolontarystyczną otrzymał co najmniej ocenę poprawną z zachowania. Wolontariuszem może zostac ten, który ma chęć pomagania innym w róznych dziedzinach życia oraz swój wolny czas chce oddać do dyspozycji ludzi potrzebujących.

         Szkolny Klub Wolontariusza to grupa aktywnych uczniów, którzy niosą pomoc potrzebującym włączając się w rozwiązywanie problemów lokalnych w sposób świadomy, dobrowolny i nieodpłatny.

         Celem Szkolnego Klubu Wolontariatu jest działanie zgodnie z ideą i w duchu wolontariatu, mające na celu zaangażowanie uczniów do świadomej i nieodpłatnej pomocy potrzebującym. Klub ma za zadanie przygotować młodzież do podejmowania prac wolontarystycznych, do niesienia pomocy szkolnym rówieśnikom w trudnych sytuacjach oraz kształtować postawę wrażliwości, otwarcia, empatii i solidarności.

         Miejscem organizowania zadań Szkolngo Klubu Wolontariatu jest budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach.Szkolny Klub Wolonariatu podejmuje działania w obszarze działalności na rzecz:

  • społeczności szkolnej: pomoc koleżeńska dla osób z trudnościami w nauce, wspólne organizowanie przedsięwzięć, akcji (np. pomoc w organizowaniu imprez szkolnych, zbiórki pomocy naukowych dla potrzbujących uczniów),
  • środowiska lokalnego: pomoc osobom starszym lub chorym, organizacja zbiórek, zajęcia w świetlicach dla dzieci.

         Wolontariuszem może być każdy uczeń, który ma chęć pomagania innym w różnych dziedzinach życia oraz swój wolny czas chce oddać do dyspozycji ludzi potrzebujących i przedstawi opiekunowi klubu pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na działalność w ramach klubu. Członkowie klubu kierują się bezinteresownością i chęcią niesienia pomocy potrzebującym. Sysytematycznie uczestniczą w pracach i spotkaniach klubu.

         Koordynatorem Szkolnego Klubu Wolontariatu jest mgr Anna Słysz.

 

 

„ Nie liczy się, co robimy ani ile robimy, lecz to, ile miłości wkładamy w to działanie”.

                                                                                                   Bł. Matka Teresa z Kalkuty

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

     5 grudnia połączone grupy Wolontariuszy Szkoły Podstawowej nr 14  i Gimnazjum nr 6 wchodzące w skład ZSO 14, postanowiły zrobić niespodziankę swoim najbliższym sąsiadom. Z drobnymi upominkami zawitaliśmy do dzieci z przedszkola  Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 1, Miejskiej Biblioteki Publicznej (filia nr 16), Biblioteki Pedagogicznej, weterynarza, ośrodka zdrowia a nawet na probostwo parafii św. Jacka. Wszystkim naszym sąsiadom życzymy raz jeszcze dużo radości na każdy dzień i mówimy do zobaczenia za rok.

       

 

 

Jak co roku nasza szkoła czynnie angażuje się w działania związane z Wolontariatem. Troje naszych uczniów kolejny raz bierze udział w projekcie  o charakterze szkoleniowo - doradczym Szkolni Liderzy organizowaną przez Dom Aktywnej Młodzieży w Gliwicach

 

 

Tradycyjnie w ZSO nr 14  trwa akcja Kalendarz w naszej klasie, której całkowity dochód ze sprzedaży kalendarzy zasili konto Hospicjum Bożego Miłosierdzia w Gliwicach. ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W AKCJI I WSPIERANIU TEGO WIELKIEGO DZIEŁA!

 

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

25 stycznia bieżącego roku , młodzież naszego gimnazjum i liceum zaangażowana w działalność szkolnego wolontariatu, wzięła udział w spotkaniu z podopiecznymi Domu Opieki Społecznej „ Nazaret” w Sośnicy. Specjalnie na tę okazję uczniowie wraz z opiekunami wolontariatu panią Anną Słysz oraz panią Ewą Ptak, przygotowali program artystyczny, który połączył dwa ważne wydarzenia: Święta Bożego Narodzenia oraz Dzień Babci i Dziadka. Radości nie było końca, zwłaszcza przy wspólnym kolędowaniu. Na zakończenie spotkania pensjonariusze otrzymali skromne upominki przygotowane przez młodzież naszej szkoły oraz uczniów SP Nr 21.Nagrodzone uśmiechem i brawami występy zainspirowały nas do częstszego odwiedzania Domu Opieki, dlatego nie tyle się pożegnaliśmy, co powiedzieliśmy sobie do szybkiego zobaczenia!.

 

 

         25 stycznia  uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w uroczystości podsumowania akcji „Kalendarz  w każdej klasie” kolejny raz organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Jak co roku, również nasza szkoła włączyła się do akcji – kalendarz jest w każdej klasie,      a my pomogliśmy potrzebującym.

Akcji towarzyszyły także liczne konkursy. Wzięli w nich udział przedstawiciele gliwickich gimnazjów i liceów. Poziom był naprawdę wysoki, jednak to uczennica naszego gimnazjum – Agata Szaruga z klasy III B– zajęła I miejsce w konkursie literackim na temat „Dobrze jest żyć, ale jeszcze lepiej jest żyć dobrze”  w kategorii – gimnazja. Gratulujemy Agacie  zwycięstwa i życzymy jeszcze wielu sukcesów. Opiekunem była pani Ewa Ptak.

Również w ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu uczennice  klasy IIB – Julia Goleń, Wiktoria Krysińska oraz Julia Nikodem wzięły udział w projekcie organizowanym przez Dom Aktywnej Młodzieży w Gliwicach. Poświęcały swój wolny czas i uczestniczyły w dwumiesięcznych warsztatach. Miło nam zakomunikować, iż nasze koleżanki uzyskały tytuły Szkolnych Liderów Klubu Wolontariatu. Koordynatorem projektu była  pani Ewa Ptak.

Jeszcze raz gratulujemy koleżankom i życzymy dalszych sukcesów oraz owocnej pracy w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu.

 

 

Rok szkolny 2016/2017

          7 października obchodziliśmy Dzień Życzliwości, w tym dniu razem z uczniami ZSO 14 (gimnazjalistami i licealistami) wyszliśmy na ulice naszej dzielnicy podzielić się słodkim upominkiem i zachęcać do częstego uśmiechania się. Nie zapomnieliśmy przy okazji o naszych czworonożnych przyjaciołach i zorganizowaliśmy zbiórkę żywności i rzeczy potrzebnych im do przetrwania zimy w schronisku. Nasi uczniowie okazali swoje wielkie serca i bardzo pozytywnie zaskoczyli podarowanymi artykułami za co ogromnie dziękujemy!

 

        

                                                                             

 

KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE

                           Dobroć dawana innym zawsze powraca…


Jak co roku nasza szkoła bierze udział w akcji „ Kalendarz w każdej klasie”. Całkowity dochód ze sprzedaży kalendarzy zostanie przekazany na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. http://hospicjum.gliwice.pl/index.php
Serdecznie zapraszamy do wsparcia tej akcji! Więcej szczegółów można uzyskać u opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu.

                                                              

Podsumowanie akcji „ Kalendarz w każdej klasie”.

11 stycznia 2017 r. w Centrum Organizacji Kulturalnych “Perełka”, miało miejsce podsumowanie akcji „ Kalendarz w każdej klasie”, w której tradycyjnie już uczniowie i nauczyciele naszej szkoły brali udział. Udało nam się sprzedać 30 kalendarzy z ;których całkowity dochód został przekazany na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do udziału w akcji wspierając tym samym to wielkie dzieło!      

                                                                   

 

WOŚP 2017

12 stycznia w ramach Wolontariatu przygotowaliśmy i poprowadziliśmy dla naszych uczniów krótką audycję na temat historii i działań podejmowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W ten sposób pragnęliśmy się włączyć w niesienie pomocy najmłodszym oraz seniorom.

                                                                 

Szkolni Liderzy

                Miło jest nam poinformować , że uczniowie naszej szkoły ukończyli udział w projekcie Szkolni Liderzy w roku szkolnym 2016/17. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie:)        

 

                         


Wykaz podręczników
REKRUTACJA 2018/2019
Z ŻYCIA SZKOŁY
Przedmiotowy System Oceniania
Wykaz podręczników szkolnych
Szkolny Klub Wolontariatu
Koło rowerowe SKKT
Biblioteka Szkolna
Praca
Stołówka szkolna
Innowacje pedagogiczne
Z ŻYCIA SZKOŁY
Przedmiotowy System Oceniania
POZYTYWNI.GLIWICE.PL
CYBERPRZEMOC
PROJEKT WolontaROOWERiusz
Nasza szkoła na Facebooku
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 14
IV godzina WF
Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice
Piłka ręczna dziewcząt
Testy sprawnościowe
Rozgrywki o Puchar Dyrektora Szkoły
2009/2010
2010/2011
2011/2012
2012/2013
2013/2014
2014/2015
2015/2016
2017/2018
Gazetka z Charakterem