Szkolny Klub Wolontariatu

"Wolontariat to świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie".

         Wolontariuszem może być każdy uzceń, którego zachowanie na terenie szkoły i poza nią nie budzi żadnych zastrzeżeń, a w semestrze poprzedzającym pracę wolontarystyczną otrzymał co najmniej ocenę poprawną z zachowania. Wolontariuszem może zostac ten, który ma chęć pomagania innym w róznych dziedzinach życia oraz swój wolny czas chce oddać do dyspozycji ludzi potrzebujących.

         Szkolny Klub Wolontariusza to grupa aktywnych uczniów, którzy niosą pomoc potrzebującym włączając się w rozwiązywanie problemów lokalnych w sposób świadomy, dobrowolny i nieodpłatny.

         Celem Szkolnego Klubu Wolontariatu jest działanie zgodnie z ideą i w duchu wolontariatu, mające na celu zaangażowanie uczniów do świadomej i nieodpłatnej pomocy potrzebującym. Klub ma za zadanie przygotować młodzież do podejmowania prac wolontarystycznych, do niesienia pomocy szkolnym rówieśnikom w trudnych sytuacjach oraz kształtować postawę wrażliwości, otwarcia, empatii i solidarności.

         Miejscem organizowania zadań Szkolngo Klubu Wolontariatu jest budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach.Szkolny Klub Wolonariatu podejmuje działania w obszarze działalności na rzecz:

  • społeczności szkolnej: pomoc koleżeńska dla osób z trudnościami w nauce, wspólne organizowanie przedsięwzięć, akcji (np. pomoc w organizowaniu imprez szkolnych, zbiórki pomocy naukowych dla potrzbujących uczniów),
  • środowiska lokalnego: pomoc osobom starszym lub chorym, organizacja zbiórek, zajęcia w świetlicach dla dzieci.

         Wolontariuszem może być każdy uczeń, który ma chęć pomagania innym w różnych dziedzinach życia oraz swój wolny czas chce oddać do dyspozycji ludzi potrzebujących i przedstawi opiekunowi klubu pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na działalność w ramach klubu. Członkowie klubu kierują się bezinteresownością i chęcią niesienia pomocy potrzebującym. Sysytematycznie uczestniczą w pracach i spotkaniach klubu.

         Koordynatorem Szkolnego Klubu Wolontariatu jest mgr Anna Słysz.

 

 

„ Nie liczy się, co robimy ani ile robimy, lecz to, ile miłości wkładamy w to działanie”.

                                                                                                   Bł. Matka Teresa z Kalkuty

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

     5 grudnia połączone grupy Wolontariuszy Szkoły Podstawowej nr 14  i Gimnazjum nr 6 wchodzące w skład ZSO 14, postanowiły zrobić niespodziankę swoim najbliższym sąsiadom. Z drobnymi upominkami zawitaliśmy do dzieci z przedszkola  Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 1, Miejskiej Biblioteki Publicznej (filia nr 16), Biblioteki Pedagogicznej, weterynarza, ośrodka zdrowia a nawet na probostwo parafii św. Jacka. Wszystkim naszym sąsiadom życzymy raz jeszcze dużo radości na każdy dzień i mówimy do zobaczenia za rok.

       

 

 

Jak co roku nasza szkoła czynnie angażuje się w działania związane z Wolontariatem. Troje naszych uczniów kolejny raz bierze udział w projekcie  o charakterze szkoleniowo - doradczym Szkolni Liderzy organizowaną przez Dom Aktywnej Młodzieży w Gliwicach

 

 

Tradycyjnie w ZSO nr 14  trwa akcja Kalendarz w naszej klasie, której całkowity dochód ze sprzedaży kalendarzy zasili konto Hospicjum Bożego Miłosierdzia w Gliwicach. ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W AKCJI I WSPIERANIU TEGO WIELKIEGO DZIEŁA!

 

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

25 stycznia bieżącego roku , młodzież naszego gimnazjum i liceum zaangażowana w działalność szkolnego wolontariatu, wzięła udział w spotkaniu z podopiecznymi Domu Opieki Społecznej „ Nazaret” w Sośnicy. Specjalnie na tę okazję uczniowie wraz z opiekunami wolontariatu panią Anną Słysz oraz panią Ewą Ptak, przygotowali program artystyczny, który połączył dwa ważne wydarzenia: Święta Bożego Narodzenia oraz Dzień Babci i Dziadka. Radości nie było końca, zwłaszcza przy wspólnym kolędowaniu. Na zakończenie spotkania pensjonariusze otrzymali skromne upominki przygotowane przez młodzież naszej szkoły oraz uczniów SP Nr 21.Nagrodzone uśmiechem i brawami występy zainspirowały nas do częstszego odwiedzania Domu Opieki, dlatego nie tyle się pożegnaliśmy, co powiedzieliśmy sobie do szybkiego zobaczenia!.

 

 

         25 stycznia  uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w uroczystości podsumowania akcji „Kalendarz  w każdej klasie” kolejny raz organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Jak co roku, również nasza szkoła włączyła się do akcji – kalendarz jest w każdej klasie,      a my pomogliśmy potrzebującym.

Akcji towarzyszyły także liczne konkursy. Wzięli w nich udział przedstawiciele gliwickich gimnazjów i liceów. Poziom był naprawdę wysoki, jednak to uczennica naszego gimnazjum – Agata Szaruga z klasy III B– zajęła I miejsce w konkursie literackim na temat „Dobrze jest żyć, ale jeszcze lepiej jest żyć dobrze”  w kategorii – gimnazja. Gratulujemy Agacie  zwycięstwa i życzymy jeszcze wielu sukcesów. Opiekunem była pani Ewa Ptak.

Również w ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu uczennice  klasy IIB – Julia Goleń, Wiktoria Krysińska oraz Julia Nikodem wzięły udział w projekcie organizowanym przez Dom Aktywnej Młodzieży w Gliwicach. Poświęcały swój wolny czas i uczestniczyły w dwumiesięcznych warsztatach. Miło nam zakomunikować, iż nasze koleżanki uzyskały tytuły Szkolnych Liderów Klubu Wolontariatu. Koordynatorem projektu była  pani Ewa Ptak.

Jeszcze raz gratulujemy koleżankom i życzymy dalszych sukcesów oraz owocnej pracy w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu.

 

 

Rok szkolny 2016/2017

          7 października obchodziliśmy Dzień Życzliwości, w tym dniu razem z uczniami ZSO 14 (gimnazjalistami i licealistami) wyszliśmy na ulice naszej dzielnicy podzielić się słodkim upominkiem i zachęcać do częstego uśmiechania się. Nie zapomnieliśmy przy okazji o naszych czworonożnych przyjaciołach i zorganizowaliśmy zbiórkę żywności i rzeczy potrzebnych im do przetrwania zimy w schronisku. Nasi uczniowie okazali swoje wielkie serca i bardzo pozytywnie zaskoczyli podarowanymi artykułami za co ogromnie dziękujemy!

 

        

                                                                             

 

KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE

                           Dobroć dawana innym zawsze powraca…


Jak co roku nasza szkoła bierze udział w akcji „ Kalendarz w każdej klasie”. Całkowity dochód ze sprzedaży kalendarzy zostanie przekazany na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. http://hospicjum.gliwice.pl/index.php
Serdecznie zapraszamy do wsparcia tej akcji! Więcej szczegółów można uzyskać u opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu.

                                                              

Podsumowanie akcji „ Kalendarz w każdej klasie”.

11 stycznia 2017 r. w Centrum Organizacji Kulturalnych “Perełka”, miało miejsce podsumowanie akcji „ Kalendarz w każdej klasie”, w której tradycyjnie już uczniowie i nauczyciele naszej szkoły brali udział. Udało nam się sprzedać 30 kalendarzy z ;których całkowity dochód został przekazany na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do udziału w akcji wspierając tym samym to wielkie dzieło!      

                                                                   

 

WOŚP 2017

12 stycznia w ramach Wolontariatu przygotowaliśmy i poprowadziliśmy dla naszych uczniów krótką audycję na temat historii i działań podejmowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W ten sposób pragnęliśmy się włączyć w niesienie pomocy najmłodszym oraz seniorom.

                                                                 

Szkolni Liderzy

                Miło jest nam poinformować , że uczniowie naszej szkoły ukończyli udział w projekcie Szkolni Liderzy w roku szkolnym 2016/17. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie:)        

 

                         


Wykaz podręczników
REKRUTACJA 2018/2019
Z ŻYCIA SZKOŁY
Przedmiotowy System Oceniania
PLAN LEKCJI
Wykaz podręczników szkolnych
Szkolny Klub Wolontariatu
Koło rowerowe SKKT
Biblioteka Szkolna
Praca
Stołówka szkolna
Klasa z poszerzoną ofertą zajęć pozalekcyjnych - artystycznych
Innowacje pedagogiczne
Z ŻYCIA SZKOŁY
Przedmiotowy System Oceniania
POZYTYWNI.GLIWICE.PL
CYBERPRZEMOC
PROJEKT WolontaROOWERiusz
Nasza szkoła na Facebooku
PLAN LEKCJI
IV godzina WF
Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice
Piłka ręczna dziewcząt
Testy sprawnościowe
Rozgrywki o Puchar Dyrektora Szkoły
2009/2010
2010/2011
2011/2012
2012/2013
2013/2014
2014/2015
2015/2016
2017/2018
Gazetka z Charakterem