Rok szkolny 2019-2018
Rok szkolny 2018-2017
Rok szkolny 2017-2016
Rok szkolny 2016-2015
Rok szkolny 2015-2014
Rok szkolny 2014-2013
Rok szkolny 2013-2012
Rok szkolny 2012-2011
Rok szkolny 2011-2010

Biblioteka Szkolna

 

Multimedialne Centrum Informacji

Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach

 

 

 

Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.

                                                                                                                                Maria Dąbrowska

 

 

Godziny otwracia:

poniedziałek 8.00 - 13.00
wtorek 8.00 - 14.30
środa 8.00 - 13.30
czwartek 8.00 - 15.00
piątek 8.00 - 14.00

 

Pracownicy

mgr Grażyna Jarocka
 

 

O bibliotece

Biblioteka składa się z czterech pomieszczeń - dużej przestronnej czytelni, wypożyczalni i dwóch magazynów. W czytelni przygotowanych jest 25 miejsc dla czytelników korzystających z księgozbioru podręcznego oraz 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Ponadto nasi użytkownicy mogą skorzystać z urządzenia wielofunkcyjnego (skaner, drukarka, kopiarka) oraz telewizora i odtwarzacza DVD.

Księgozbiór naszej biblioteki liczy ponad 11 tyś. woluminów obejmujących: lektury dla uczniów, polską literaturę piękną oraz dzieła klasyki światowej, słowniki i encyklopedie, publikacje naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy, wydawnictwa albumowe, literaturę z zakresu pedagogiki, dorobek literacko - publicystyczny patrona szkoły J. Korczaka oraz wydawnictwa związane z jego postacią, silesiana (wydawnictwa zwarte z różnych dziedzin dotyczące Śląska). Gromadzimy także czasopisma i zbiory specjalne (kasety VHS, płyty CD i DVD) oraz duplikaty dokumentów szkoły (m.i. statut, regulaminy, zestawienia podręczników itd.) a także teczki tematyczne dotyczące egzaminów, matury, materiałów repertuarowych, itp.

Opracowanie i udostępnianie zbiorów odbywa się w systemie komputerowym MOL.

Nasi użytkownicy mogą liczyć na fachową pomoc w poszukiwaniu wszelkich informacji.

 

Regulamin wypożyczania i użytkowania podręczników szkolnych dostępny na stronie http://www.sp14gliwice.pl/

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

Wrzesień tradycyjnie rozpoczęliśmy od akcji Narodowego Czytania przygotowanej wspólnie z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną Filia w Gliwicach. Tym razem w siedzibie biblioteki pedagogicznej młodzież wybranych klas licealnych i gimnazjalnych czytała „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

 

W listopadzie 2017 roku w ramach współpracy z Miejską Biblioteka Publiczną współuczestniczono w przygotowaniu spotkania młodzieży z Michałem Zawadką, aktorem, mówcą, autorem książki „Chcę być kimś”.

 

W listopadzie zorganizowano także Tydzień Głośnego Czytania przygotowując dla wychowawców fragmenty literatury traktującej o ważnych problemach młodzieży. Akcją objęto wszystkie klasy na wszystkich poziomach, tematyka wybranej literatury była bardzo aktualna i wpisywała się w program wychowawczy szkoły. 

Przygotowanie i przeprowadzeniew grudniu 2017 rokuwspólnie z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną Filia w GliwicachIII edycji Konkurs Pięknego Czytania dla klas licealnych i gimnazjalnych oraz klas siódmych szkoły podstawowej.

W grudniu 2017 w klasach drugich gimnazjum przeprowadzono również konkurs czytelniczy „Czytam, wiem, rozumiem” oparty na tekstach J.R.R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Nagrody książkowe dla laureatów ufundowała Rada Rodziców.

 

W lutym 2018 roku zorganizowano literacki konkurs walentynkowy „Motyw miłości w literaturze”. Konkurs cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Laureatów wyłonionych w drodze losowania nagrodzono słodkimi upominkami.

 

Przypominamy, on trwającym przez cały rok szkolny 2017/2018,konkursie naNajaktywniejszego Czytelnika Roku. Rozstrzygnięcie w czerwcu, na uczniów, którzy wypożyczą i przeczytają największą ilość książek czekają dyplomy i nagrody rzeczowe.

Informujemy, że kontynuowana jest także zapoczątkowana w ubiegły roku szkolnym akcja bookcrossingowa „Weź, przeczytaj – podaj dalej”. W holu przed wejściem do biblioteki szkolnej znajduje się bookcrossingowa półka, na którą każdy zainteresowany uczeń może przynieść coś ze swojej domowej biblioteczki lub znaleźć ciekawą lekturę wśród książek przyniesionych przez innych czytelników.

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

Biblioteka szkolna w imieniu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej zaprasza chętnych uczniów z klas gimnazjalnych i licealnych do wzięcia udziału w internetowym konkursie czytelniczym "Otwieram się na czytanie z Wydawnictwem Otwartym".  Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są w bibliotece szkolnej i na plakacie informacyjnym.  Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie swojego udziału u nauczyciela języka polskiego lub w bibliotece.

Z okazji Roku Henryka Sienkiewicza media i  placówki  kulturalne wiele miejsca poświęciły życiu i twórczości laureata literackiej nagrody Nobla. Nasza młodzież m.in. brała udział we wspólnym czytaniu powieści  "Quo vadis " w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej, a także na lekcjach języka polskiego analizował dorobek pisarza. Teraz ma okazję  sprawdzić swoją wiedzę na temat bohaterów powieści sienkiewiczowskich. Wystarczy odwiedzić bibliotekę szkolną i wziąć udział w quizie literackim. Zachęcamy też do wypożyczenia jednej z wielu pozycji autorstwa Henryka Sienkiewicza dostępnych w naszych zbiorach  Wszystkie dzieła pisarza zgromadzono na wystawie w holu przed biblioteką. Zapraszamy.  

Biblioteka szkolna  wspólnie z Samorządem Uczniowski organizuje akcję bookcrossingową w naszej szkole. W tym celu zaprasza wszystkich do uwalniania swoich książek, dzielenia się z innymi radością czytania. Niech książki w twoim domu nie leżą martwe na półce, niech nabiorą życia w rękach innych. Pomóż nam stworzyć w szkole kącik bookcrossingowy.  O szczegóły akcji pytaj w bibliotece lub u opiekuna samorządu.

 

 

24 listopada odbyła się II edycja Konkursu Pięknego Czytania przygotowana wspólnie przez bibliotekę szkolną i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką Filię w Gliwicach. Trzynastu uczestników z klas gimnazjalnych i licealnych spotkało się w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej by powalczyć o tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Trafność doboru literatury oraz technikę i ekspresję czytania oceniała Komisja Konkursowa w składzie : mgr Barbara Siwek – Niedźwiecka,  mgr Ewa Kołodziejczyk – Feemann, mgr Grażyna Jarocka oraz mgr Aleksander Jodko.

Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymał Piotr Miłkowski, drugie miejsce zajęła Weronika Antos, trzecie natomiast przypadło w udziale Alicji Skołubie.  Na wyróżnienie zasłużył Rafał Mryka. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a laureaci nagrody książkowe ufundowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J. Lompy w Katowicach.

 

 

Ruszyła w naszej szkole akcja  bookcrosingowa przygotowana wspólnie  przez bibliotekę szkolna i Samorząd Uczniowski. W centralnej części hollu wygospodarowano stolik, na który każdy zainteresowany uczeń może przynieść coś ze swojej domowej biblioteczki lub znaleźć ciekawą lekturę wśród książek przyniesionych przez innych czytelników.

Akcji towarzyszy wystawka złożona z  plansz  prezentujących okładki i krótkie noty wydawnicze ciekawych lektur polecanych młodzieży przez dorosłych oraz zdjęcia typu sleeveface. Ten typ zdjęć okrzyknięty internetowym fenomenem wykorzystywany jest w promocji książek.  Autorkami zdjęć są uczennice z klas III B tj. Julia Goleń, Julia Nikodem, Oliwia Rokosz, Wiktoria Krysińska, Zofia Pilarz.

Zapraszamy wszystkich, nauczycieli i uczniów oraz innych  pracowników szkoły do włączenia się w naszą akcję i stałego wzbogacania oferty w kąciku bookcrosingowym.

 

Biblioteka szkolna przypomina o trwającym przez cały rok szkolny konkursie na najaktywniejszego czytelnika. Tytuł Czytelnika Roku otrzyma osoba, która wypożyczy największą ilość książek, regularnie będzie odwiedzać bibliotekę i rozwijać swoją kulturę czytelniczą. Gorąco zachęcamy wszystkich do czytania.

 

Sześciu uczniów z naszej szkoły podjęło wyzwanie czytelnicze i zgłosiło swój udział w kolejnej już odsłonie konkursu czytelniczego zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Katowicach pod hasłem Otwieramy się na czytanie z Wydawnictwem Otwartym.

Zadanie konkursowe polega na przeczytaniu przynajmniej jednej książki w miesiącu i umieszczeniu na blogu krótkiego wpisu zawierającego wrażenia z lektury. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów tj.:Martę Bilig z III A, Wiktorię Krysińską i Monikę Markiewicz z III B, Agatę Kalinkowską z III D, Jana Polaka z I A LO oraz Oliwię Rutkowska z III A LO.

 

 

  16 grudnia odbył się w bibliotece szkolnej konkurs czytelniczy „Arcydzieła nowelistyki pozytywizmu” adresowany do uczniów klas drugich gimnazjum. Warunkiem uczestnictwa była znajomość treść kilku nowel autorstwa Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. W konkursie udział wzięły dwuosobowe reprezentacje wszystkich klas drugich. Pierwsze miejsce wywalczyły reprezentantki z klasy II D Aleksandra Kuźnik i Ewelina Miesiączek.  Drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy II C tj.  Monika Mrożek i Maciej Podgórni zaś trzecie Marika Kapica i Amelia Makowska z II A. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy.

                                                                   

W walentynki dobrze jest mieć jakiś romans – wypożycz go w bibliotece  pod tym hasłem w bibliotece szkolnej obchodzono święto zakochanych. Na wszystkich odwiedzających w tym dniu bibliotekę i wypożyczających książki czekało czekoladowe serduszko. Ci zaś którzy zapragnęli przenieść się w literacki świat zakochanych mogli wybrać romans w „ciemno” tj. wybrać lekturę spośród książek zapakowanych w czerwoną bibułkę z dołączoną walentynką i czekoladowym serduszkiem. 

                        

Otwieramy się na czytanie z Wydawnictwem Otwartym!

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o tym, że 6 przedstawicieli naszej szkoły podjęło wyzwanie czytelnicze i zgłosiło się do udziału w konkursie zorganizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Katowicach pod hasłem Otwieramy się na czytanie z Wydawnictwem Otwartym.

Zgodnie z zasadami konkursu, od listopada jury wybierało i nagradzało dwie osoby, które dokonały najciekawszych wpisów na blogu na temat przeczytanej w danym miesiącu lektury.

Miło nam zakomunikować, że nasza uczennica ukryta pod pseudonimem Biszkopt tj. Monika Markiewicz z klasy III B otrzymała nagrodę za wpis zamieszczony w lutym.  Zwycięstwo dzieli z uczennicą VIII Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach.  Gratulujemy!

 

W uzasadnieniu werdyktu czytamy „ Wpisy do hasła "Przeczytaj książkę z imieniem w tytule" oceniał Patryk Obarski, autor bloga Moje Bestsellery. Juror przy ocenianiu prac brał pod uwagę język, stylistykę, konstrukcję wypowiedzi. Najważniejsze były jednak własne odczucie uczestników.”

 


Wykaz podręczników
REKRUTACJA 2018/2019
Z ŻYCIA SZKOŁY
Przedmiotowy System Oceniania
Wykaz podręczników szkolnych
Szkolny Klub Wolontariatu
Koło rowerowe SKKT
Biblioteka Szkolna
Praca
Stołówka szkolna
Innowacje pedagogiczne
Z ŻYCIA SZKOŁY
Przedmiotowy System Oceniania
POZYTYWNI.GLIWICE.PL
CYBERPRZEMOC
PROJEKT WolontaROOWERiusz
Nasza szkoła na Facebooku
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 14
IV godzina WF
Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice
Piłka ręczna dziewcząt
Testy sprawnościowe
Rozgrywki o Puchar Dyrektora Szkoły
2009/2010
2010/2011
2011/2012
2012/2013
2013/2014
2014/2015
2015/2016
2017/2018
Gazetka z Charakterem